BLOGER SPOŁECZNY CZ. XXIX – SZERSZE SPECTRUM MOŻLIWOŚCI BLOGERA

Nie bardzo wiem dlaczego, ale zawsze tak jakoś wypada, że moje blogerskie podróże w 99% trafiają mi się po nocnych zmianach w pracy. Kiedyś znałam takiego strażaka, będącego jednocześnie ratownikiem medycznym w pogotowiu ratunkowym, który na dodatek uwielbiał biegać i robił to wszystko z takim zaangażowaniem, że poświęcał pracy i pasji prawie 18 – 20 godzin dziennie. Suma summarum tak go to wszystko pochłaniało i zajmowało mu czas, że mówił, iż  jest tak zmęczony, że nie może z tego zmęczenia spać i zawsze miał trudności by zasnąć. Nigdy mu nie wierzyła, ale teraz zwracam honor. 

Jak po nie przespanej nocce z kilkugodzinnym obchodem po holu, wsiada się do pociągu w kierunku Warszawy,gdzie oczywiście nie ma już miejsc siedzących i trzeba ponad godzinę np: jadąc do Konina stać, a później ma się szereg spotkań i kawa w nadmiernej ilości krąży po organizmie – to okazuje się, że zasnąć wcale sprawą łatwą nie jest.

Najgorszy jest jednak fakt, że jak człowiek kolokwialnie mówiąc „do kula się do wyra” i nawet bardzo chce zasnąć – to jak na złość słyszy mimochodem każdy najmniejszy szept, lecącą wodę z kranu w łazience przez zamknięte drzwi, rozmowę sąsiada z góry, hałasy z dworu czy śmiejących się przy pracy sprzątaczy na podwórku.

Słyszy dosłownie wszystko czego normalnie człowiek nie słyszy i z łatwością zagłusza funkcjonując w swoim codziennym życiu. Wszystko to męczy w tym stanie jeszcze bardziej i mimo największego zmęczenia i znużenia i tak nie pozwala spać.

Nie bez przyczyny jednak opisuję Wam to uczucie, które pewnie zna nie jeden z Was choć może z zupełnie innych sytuacji.

To uczucie jak się dowiedziałam, jest bowiem podstawą życia podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Innymi Niepełnosprawnościami Intelektualnym GEPETTO z Konina, które wraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Gospel utworzyły Konińską Spółdzielnie Socjalną Spectrum. Dzięki czemu powstało jednocześnie Przedszkole Pinokio dla Dzieci z Autyzmem.

Przedszkole mieści się w budynku wygospodarowanym od miasta i jest w pełni przystosowane do potrzeb tych wspaniałych dzieciaków. Jego adaptacja  jest jednak w dużej mierze zasługą Stowarzyszenia Gepetto, które zapewnia część środków na specjalistyczne wsparcie placówki. Gepetto ma w tym wprawę gdyż pod swoją opieką ma od dawna ponad 60 rodzin. Z pośród nich do przedszkola kierowane są dzieci z różnym spektrum autyzmu w wieku od 2,5 do 8lat. Ich starsi koledzy uczą się w szkołach specjalnych ale w ramach dodatkowych zajęć Stowarzyszenie zapewnia im dodatkowe treningi usamodzielniające.

Obecnie pod opieką Pinokia znajduje się 10 dzieciaków – 2 dziewczynki i 8 chłopców a system pracy z tą grupą to 1:1 czyli jeden specjalista na jedno dziecko.Stosunek taki wynika ze specyfiki choroby jaką jest autyzm. Jest to bowiem spektrum różnych przypadłości na podłożu genetycznym uruchomionych przez czynniki społeczne i u każdego z dzieci objawia się w zupełnie inny sposób.Dzieciaki te są bardziej wrażliwe na otaczający je świat, mają większe problemy z koncentracją, słyszą wszystko i nie potrafią selektywnie zagłuszać czy wyodrębniać od siebie kilku dźwięków słyszalnych na raz, są ruchliwe i mają problemy z komunikacją werbalną w sposób jaki normalnie robią to ich rówieśnicy.

Czynnikiem dodatkowo mogącym pogorszyć stan zdrowia każdego podopiecznego jest to czym się żywi, dlatego tak istotne jest by w przedszkolu pociechy miały odpowiednio dobrane do siebie dania. I choć dania te przygotowują z reguły ich rodzice, każdy zatrudniony pracownik posiada wiedzę na temat diety swojego podopiecznego oraz dopuszczanych do niej składników. Źle dobrane pożywienie może bowiem na długie tygodnie zepsuć miesiącami wypracowywane nawyki i czynności.

Dlatego też w przedszkolu zatrudnia się bardzo wielu specjalistów, którzy pomagają swoim pociechom w osiągnięciu 2 najważniejszych celów szeroko rozumianej terapii:
1) byciu komunikatywnym ze środowiskiem oraz
2) w miarę samodzielnym.

Pierwszy cel osiąga się za pomocą nauki komunikacji symbolami i przekładaniem symboli na realne sytuacje w życiu każdego dziecka. Drugi wypracowuje się codziennie podczas najprostszych czynności.

W obu pomagają: dietetyk, logopeda ze specjalizacją treningu umiejętności komunikacji, pedagog specjalny, dogo – terapeuta i jego psiak, hipo – terapeuta i jego kuce, trener pływania, asystenci osób niepełnosprawnych fizjoterapeuci i pedagodzy o specjalności wychowania wczesnoszkolnego a także rodzice i wolontariusze.

Należy wspomnieć, że Stowarzyszenie w swojej pracy z dziećmi musi odnosić nie lada sukcesy, gdyż z jedną z osób zatrudnionych przez spółdzielnie jest dziewczyna sama zmagająca się kiedyś z autyzmem a obecnie świetnie funkcjonująca i pomagająca w nim innym.

W przedszkolu Pinokio spędziłam dość krótki czas ale tak intensywnie i tak wspaniale, że myślę, iż niewiele w kraju jest takich miejsc założonych przez spółdzielnie, które z taką pasją, miłością i zrozumieniem poświęcają się dla innych.

Wiedza jaką mi przekazano podczas godzinnej rozmowy z opiekunami dzieciaków oraz pracownikami i zarządem spółdzielni była nieoceniona a sposób w jaki to zrobiono spowodował, iż  przyswoiłam ją sobie w miarę  łatwo jak na osobę nie mającą pojęcia o tej chorobie. Pozwoliło mi to zupełnie inaczej spojrzeć na chorobę, która jeszcze 20 lat temu występowała w stosunku 1 na 100 tysięcy dzieciaków a obecnie może dotknąć co pięćdziesiąte dziecko.

I choć jest to placówka specjalistyczna i przeznaczona dla dzieci ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi to jeśli z takim zaangażowaniem i otwartością pracownicy spółdzielni podchodzą do prowadzenia przedszkola Pinokio to ich ogólnodostępna dla dzieci sala zabaw Słoneczko musi być tak samo wspaniała i przystępna dla wszystkich pragnących rozwoju i zabawy dzieciaków.

Serdecznie polecam!!!!

Reklamy

3 thoughts on “BLOGER SPOŁECZNY CZ. XXIX – SZERSZE SPECTRUM MOŻLIWOŚCI BLOGERA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s